Park pod plachtami o rozloze 32 tisíc m² se nachází na sídlišti Kamenný vrch mezi ulicemi Slunečná a Plachty. Jak už název napovídá, jedná se o suchý kopec s kamenitým podkladem, na němž se původně rozprostírala zemědělská krajina a později i zahrádkářská kolonie. V 80. letech minulého století ji pak nahradily paneláky. Původním záměrem bylo na ploše dnešního parku postavit školu, a proto došlo k terénním úpravám a vybudování kanalizace. Projekt se ale nakonec neuskutečnil. Později se díky změně územního plánu podařilo městské části prosadit využití prostoru pro sportovně rekreační účely namísto plánované zástavby bytovými domy. Na šedé sídliště se tak opět vrátila zeleň.
Finance
Celkové náklady na realizaci projektu Park pod plachtami činily 10,3 miliony Kč, při čemž část nákladů pokryla dotace z Operačního programu Životní prostředí.
Jednotlivé náklady:
Zeleň – 2,1 milionu Kč
Vodní nádrž – 2,1 milionu Kč
Kanál – 2,6 milionu Kč
Lávka – 1,4 milionu Kč
Ostatní (altán se zelenou střechou, schody, cesty atd.) – 2,1 milionu Kč
Přínos projektu z hlediska adaptace na změnu klimatu
Vodní nádrž nejenže oživila dřívější nevzhlednou plochu, ale plní také funkci retenční. Při stálé provozní hladině má nádrž objem 630 m³, během přívalových srážek může dosáhnout až 890 m³, čímž snižuje jednorázový nápor na kanalizaci. Vzniklý biotop podporuje přirozený koloběh vody, v horkých letních dnech vypařováním vody zvlhčuje vzduch a zlepšuje mikroklima. Pestré společenství suchomilných i vlhkomilných rostlin navíc přitahuje různorodé množství živočichů, od motýlů, brouků, ptáků až po menší savce.
Současný stav a údržba
Hned v prvním roce se v nádrži objevily invazivní druhy ryb (střevlička východní a karas stříbřitý), a proto museli k jejich potlačení vypustit dravé ryby (candáty a štiky). Kvalitu vody pravidelně sledují hydrobiologickým monitoringem. Vzhledem k suchým obdobím v posledních letech jednou až dvakrát ročně doplňují do nádrže vodu z hloubkového vrtu poblíž nádrže. K okysličování nádrže dochází jednou za rok, při čemž v podstatě není potřeba, protože se voda dostatečně okysličuje při průtoku kamenitým korytem.
Největší výzvy a překážky
Dlouhá projektová příprava zahrnovala územní, stavební a vodoprávní řízení. Nebylo také snadné vzhledem k neobvyklému řešení vodní nádrže získat souhlas správců dotčených inženýrských sítí.
Od roku 2001 probíhalo několik veřejných projednávání a plánování konceptu s občany. Přestože pracovníci místní radnice o projektu retenční nádrže podrobně a průběžně informovali, obyvatelé proti zahájení stavby podali petici. Obávali se přemnožení komárů, nákazy a zápachu. Provoz jezírka ale pochybnosti vyvrátil. Pokud totiž správně funguje a rozmnoží se v něm obojživelníci, tak podobná rizika nehrozí
Zdroj: Adaptace na změnu klimatu ve městech pomocí přírodě blízkých opatření - tato publikace je k dostání zdarma na
eshopu Nadace Partnerství