> Síť Incredible Edible Network

Síť Incredible Edible je ztělesněním síly drobných nápadů. Vše začalo v roce 2007 v malém britském městě Todmorden v severní Anglii. Město obývá asi 15 000 lidí. V jedné todmordenské kuchyni se rozhodlo několik „obyčejných lidí“ vytvořit svět kolem přívětivější. Vytvořili tzv. „propagandu gardening“, nevšedně pojaté zahradničení – jeho cílem totiž je šířit myšlenky.
Hlavní myšlenkou byla soběstačnost a jídlo, protože jídlo spojuje všechny lidi bez rozdílu. Jíst musí přeci každý. Volná nebo zanedbaná místa ve městě začali osazovat rostlinami, především zeleninou a ovocnými stromy. Plody této práce mohl sklidit a jíst kdokoliv.

Hnutí se snaží poskytnout dobré potraviny pro všechny pomocí:
  • spolupráce
  • vzdělávání – z pole do třídy a kuchyně
  • podpory místních podnikatelů

Aktivity skupiny se postupně rozrůstaly, rozšiřovaly se plochy s nově vysazeným ovocem a zeleninou, rostl i počet nadšenců ve skupině. Postupem času se přidali i samotní farmáři, kteří začali pěstovat a produkovat věci, které by se do té doby neodvážili nabízet. Tak vzniklo místní centrum permakultury, které (včetně celého města) začali navštěvovat turisté - tento jev se mezi obyvateli ujal jako „zeleninová turistika“. Místní ekonomika vzrostla, město se stalo živějším, zelenějším a vzorem pro další komunity na celém světě. Samotná britská síť má v současnosti přes 50 členů.

V současnosti je do sítě zapojeno velké množství dobrovolníků, veřejné instituce i veškeré todmordenské školy. Mezi aktivity Incredible Edible v Todmordenu například patří:
 
  • Komunitní pěstování – jednotlivé záhony si „adoptují“ skupiny dobrovolníků.
  • Na každém vejci záleží – cílem je podpořit produkci a konzumaci lokálních vajec. Místní producenty je možné vyhledat na speciální mapě.
  • Rybí centrum – vytvoření vlastní rybí farmy, která vznikla díky prostředkům z uspořádání místní loterie.
  • Historie – jedna ze členek sdružení, Rachael Babar zkoumá historii pěstitelství v Todmordenu a výstupy zveřejňuje na webu Incredible Edible.
  • Jedlé stezky – město křižují speciální turistické stezky, které vás provedou po jeho nejjedlejších místech.
  • Vzdělávání – vedle samotného pěstování pořádají místní také kurzy – zaměřené na permakulturní pěstování, vaření i včelařství a další témata, která se týkají jídla.
  • Sady – díky grantu vzniklo okolo města několik ovocných sadů.
 
Podobných iniciativ je více, např. guerilla gardening nebo Transition Network. Důležité je hlavně začít. Jak odpověděla jedna ze zakladatelek na otázku, jestli je nutné řešit nějaká povolení: „Prostě to udělejte! Vězení v Anglii jsou plná. Kontrolovala jsem to.“
 

Zdroje a další informace:

 

řeč jedné ze zakladatelek Incredible Edible na TEDx Huddersfield: Mary Clear:


 
Autor textu: Alena Voráčková
Zdroj fotografií:
www.incredible-edible-todmorden.co.uk

Fotogalerie

1/10
Propaganda gardening: nevšedně pojaté zahradničení, jehož cílem je šířit myšlenky.
2/10
Plody práce může sklidit a jíst kdokoliv.
3/10
Komunitní pěstování: jednotlivé záhony si „adoptují“ skupiny dobrovolníků.
4/10
Nápad podpořil růst místní ekonomiky.
5/10
Zanedbaná místa ve městě začali osazovat zeleninou a ovocnými stromy.
6/10
Díky grantu vzniklo okolo města několik ovocných sadů.
7/10
Zahradničení v Todmordenu je vzorem pro další komunity na celém světě.
8/10
V Todmordenu pořádají kurzy zaměřené na permakulturní pěstování, vaření a včelaření.
9/10
Místní producenty vajec je možné vyhledat na speciální mapě.
10/10
Turistické stezky, které vás provedou po nejjedlejších místech města.

Tagy

arboristika   bezbariérový přístup   Bratislava   Brno   brownfields   Břeclav   bydlení bez aut   car-free   cyklistika   cyklostezka   Česká Třebová   doprava   dopravní uzel   Dvůr Králové   facilitace   farmářské trhy   Freiburg   Frýdek-Místek   Gehl   Hamburg   happening   Havířov   hodnocení   Hodonín   Hradec Králové   Cheb   Chrudim   Jilemnice   knihovna   Kodaň   komunita   komunitní plánování   kreativita   kultura   Liberec   lokální produkty   management mobility   Mariánské lázně   městské zahradničení   místní ekonomika   mobilita   nábřeží   náměstí   nemotorová doprava    New York   Nizozemí   obnovitelné zdroje   obytná ulice   obyvatelnost   Opočno   Ostrava   ošetření stromů   parkování   participace   participační metody   pěší   plán   plán mobility   Praha   prostupnost   sdílený prostor   sídliště   strategie   Svitavy   Tišnov   trhy   udržitelná doprava   udržitelné město   Uherský Brod   Ústí nad Orlicí   územní plánování   urbanismus   veřejné prostranství   veřejný prostor   Vídeň   vize města   Vlašim   voda ve městě   Vyškov   zadržení dešťové vody   zapojení veřejnosti   zeleň   zklidňování dopravy   ulice   vnitroblok   Nadace Partnerství   architektura   Berlín
Články s podobnými tagy
Mohlo by vás zajímat

příklady dobré praxe

Opočno: historické jádro bez bariér

Město Opočno se stalo dobrým příkladem realizace zklidňování dopravy. Své řešení přihlásilo do soutěže Cesty městy, kterou vyhlašuje Nadace Partnerství. Tato soutěž zviditelňuje a oceňuje kvalitní dopravní řešení zaměřená na zvyšování bezpečnosti provozu, zkvalitňování veřejného prostoru a optimální uspořádání dopravy realizovaná v městech a obcích České republiky.


Tyto stránky provozuje Nadace Partnerství prostřednictvím Partnerství, o.p.s.

Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje kvalitní veřejná prostranství, zelené stavění, vzdělávání, zeleň ve městě i v krajině, zklidňování dopravy, šetrnou turistiku a ochranu přírody. Sídlí v Brně ve svém vzdělávacím centru Otevřená zahrada.

www.nadacepartnerstvi.cz

 
Související aktivity Nadace Partnerství Mohlo by vás zajímat
   
Soutěž Cesty městy Otevřená zahrada Brno
Bezpečné cesty do škol Greenways
Soutěž Chceme být vidět Labská stezka
Zdravé stromy pro zítřek Moravské vinařské stezky
Anketa Strom roku Cyklisté vítáni
Evropský strom roku Festival otevřených sklepů
Soutěž pro vodu Cena Josefa Vavrouška
Škola pro udržitelný život  

 
Kontakt

Nadace Partnerství
Údolní 33, 602 00 Brno
[ zobrazit na mapě ]

tel.: +420 515 903 111
www.nadacepartnerstvi.cz
partnerstvi@nap.cz

> podrobnější kontakty
© 2022, Nadace Partnerství, všechna práva vyhrazena