> Kreativní centrum Plechárna

Představa o životě na sídlišti je obecně negativní. Platí to také o pražském sídlišti Černý Most. Kulturní infrastruktura je omezená, veřejná prostranství zejí prázdnotou, společenský a komunitní život tady nevzkvétá... Přesto zde žijí lidé s obrovským tvůrčím potenciálem a odhodláním aktivně tvořit. Právě tito lidé společně budují Plechárnu a její okolí.
Projekt Plechárna chce vytvořit podmínky pro různé aktivity místních obyvatelů. Areál bývalé kotelny v Bryksově ulici se nachází na zdánlivě opuštěném místě na jižním okraji sídliště Černý Most. Nabízí prostor, který má ideální předpoklad stát se jakousi společnou zastávkou na kraji sídliště, místem pro setkání i kulturní a sportovní vyžití. 

Veřejné projednání a představení projektu proběhlo přímo v Plechárně již v roce 2012. Následovaly další diskuze i společná realizace prvních úprav. Projekt se stal odrazem ideální spolupráce městské správy, aktivních občanů, umělců, odborníků a příspěvkové organizace.  Záznamy z dění v Plechárně najdete na  YouTube kanálu Prahy 14 kulturní a Plechárny nebo na www.plecharnacernymost.cz.
 
V roce 2013 se má dokončit proměna bývalé kotelny na tvůrčí společenské centrum, které se stane zázemím pro nejrůznější aktivity – komunitní i veřejné. Plechárna bude veřejně přístupná a bude nabízet sociální zázemí, kavárnu a komunitní centrum. Může se tady odehrát koncert, sousedská hostina nebo ples neziskových organizací.


Představení a vizualizace nové podoby Plechárny Černý most.
 
V Plechárně najdou svoje zázemí tyto organizace a aktivity:
 • Café Plechárna
 • Skate & Bike shop
 • Vnitřní sportovní hala
 • Bootcamp
 • DaSka Records
 • Zkušebny.com
 • Dirt Bike
 • Parkour Park
 • Street workout
 • Sociální podnik Prahy 14
 • Praha 14 kulturní
 • Stop Zevling
 • Integrační centrum
 • Design studio
 • Církev bratrská
 
Realizátorem projektu je Zahrada, o.p.s. a Praha 14 kulturní. Projekt vzniká za podpory Nadace OKD – program Sídliště žije a Městské části Praha 14.
 

Zdroj a fotografie: http://www.plecharnacernymost.cz/

Fotogalerie

1/6
2/6
3/6
4/6
5/6
6/6

Tagy

arboristika   bezbariérový přístup   Bratislava   Brno   brownfields   Břeclav   bydlení bez aut   car-free   cyklistika   cyklostezka   Česká Třebová   doprava   dopravní uzel   Dvůr Králové   facilitace   farmářské trhy   Freiburg   Frýdek-Místek   Gehl   Hamburg   happening   Havířov   hodnocení   Hodonín   Hradec Králové   Cheb   Chrudim   Jilemnice   knihovna   Kodaň   komunita   komunitní plánování   kreativita   kultura   Liberec   lokální produkty   management mobility   Mariánské lázně   městské zahradničení   místní ekonomika   mobilita   nábřeží   náměstí   nemotorová doprava    New York   Nizozemí   obnovitelné zdroje   obytná ulice   obyvatelnost   Opočno   Ostrava   ošetření stromů   parkování   participace   participační metody   pěší   plán   plán mobility   Praha   prostupnost   sdílený prostor   sídliště   strategie   Svitavy   Tišnov   trhy   udržitelná doprava   udržitelné město   Uherský Brod   Ústí nad Orlicí   územní plánování   urbanismus   veřejné prostranství   veřejný prostor   Vídeň   vize města   Vlašim   voda ve městě   Vyškov   zadržení dešťové vody   zapojení veřejnosti   zeleň   zklidňování dopravy   ulice   vnitroblok   Nadace Partnerství   architektura   Berlín
Články s podobnými tagy
Mohlo by vás zajímat

příklady dobré praxe

Plánování veřejně přístupné - Přírodní zahrady u smrku

Přírodní zahradu u smrku najdete v intenzivně zastavěné části Brna. Původně šlo o zanedbané zahrádky v sousedství bytových domů. Zdejší dominantou byl vždycky vysoký smrk, který se také stal centrem snah o záchranu místa a jeho zpřístupnění veřejnosti. Postupně se tady podařilo provést několik úprav a přilákat různé skupiny obyvatel, aby do zahrady přišli trávit svůj volný čas.


Tyto stránky provozuje Nadace Partnerství prostřednictvím Partnerství, o.p.s.

Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje kvalitní veřejná prostranství, zelené stavění, vzdělávání, zeleň ve městě i v krajině, zklidňování dopravy, šetrnou turistiku a ochranu přírody. Sídlí v Brně ve svém vzdělávacím centru Otevřená zahrada.

www.nadacepartnerstvi.cz

 
Související aktivity Nadace Partnerství Mohlo by vás zajímat
   
Soutěž Cesty městy Otevřená zahrada Brno
Bezpečné cesty do škol Greenways
Soutěž Chceme být vidět Labská stezka
Zdravé stromy pro zítřek Moravské vinařské stezky
Anketa Strom roku Cyklisté vítáni
Evropský strom roku Festival otevřených sklepů
Soutěž pro vodu Cena Josefa Vavrouška
Škola pro udržitelný život  

 
Kontakt

Nadace Partnerství
Údolní 33, 602 00 Brno
[ zobrazit na mapě ]

tel.: +420 515 903 111
www.nadacepartnerstvi.cz
partnerstvi@nap.cz

> podrobnější kontakty
© 2022, Nadace Partnerství, všechna práva vyhrazena