> Hamburg Barmbek: úprava normy umožnila bydlení bez aut

Výstavbu nového obytného souboru bez aut inicioval Spolek pro život bez aut (Autofreies Lebene.V.) v těsné spolupráci s městem v hamburské městské části Barmbek. Překážkou pro realizaci obytných souborů bez aut v mnoha zemích představuje legislativa, která stanovuje současně vybudování parkovacích kapacit. V Hamburku, podobně jako v jiných progresivních lokalitách, se však podařilo díky schváleným právním úpravám získat zvláštní car-free statut lokality.

Auto tady není třeba

  • Nový obytný soubor na ploše 3,5 hektaru tvoří 210 bytových jednotek bez příslušných míst pro parkování aut.
  • Lokalita se nachází asi 4 km od centra města. Nakupování, veřejná vybavenost a kulturní zařízení jsou dostupné v docházkové vzdálenosti.
  • Stanice metra je vzdálena 300 metrů a tramvajové zastávky 600 metrů. Veřejnou dopravou trvá cesta do centra přibližně 10 až 15 minut.
  • „Centrum sdílení aut“ se nachází ve vzdálenosti 900 metrů

Fotogalerie

1/7
2/7
3/7
4/7
5/7
6/7
7/7

Jaké platí práva a povinnosti

Místní obyvatelé se nájemní nebo kupní smlouvou zavazují k nevlastnění auta. Pokud se ukáže, že některý z obyvatel automobil potřebuje (např. v případě postižení nebo nemoci), vyžádá si u bytového družstva zvláštní povolení a musí zaplatit určitou kompenzaci.

Pokud by se ukázalo, že idea čtvrti bez aut není životaschopná a počet aut překročil stanovenou mez, museli by obyvatelé uhradit městu poplatek v souladu se stavebním zákonem.

Počet parkovacích míst je zde výjimkou ze zákona omezen na 0,15 parkovacích míst na bytovou jednotku. Konkrétně to znamená 27 parkovacích stání pro 170 bytů. (Standardně norma určuje dle místního koeficientu 1,0 – 1,5 parkovacích míst na bytovou jednotku, což by zde znamenalo 170 až 255 míst).
 

Zdařilý příklad

Koncept bydlení bez auta, s výhodou bezpečného a atraktivnějšího veřejného prostoru v okolí domů, je v Hamburgu životaschopný. Prodáno bylo všech 111 bytových jednotek dokončených v 1. etapě a dalších 53 se úspěšně prodává v 2. etapě.


Odkazy:

http://www.carfree.com
http://www.eltis.org
http://www.hamburg.de/start-saarlandstr/
Homepage of car-free living Association

 

Autor: Robert Sedlák
Fotografie: BSU, Tim Heisler, Andres Lehmann, Patrick Ludolph, Patrick Scholl

Tagy

arboristika   bezbariérový přístup   Bratislava   Brno   brownfields   Břeclav   bydlení bez aut   car-free   cyklistika   cyklostezka   Česká Třebová   doprava   dopravní uzel   Dvůr Králové   facilitace   farmářské trhy   Freiburg   Frýdek-Místek   Gehl   Hamburg   happening   Havířov   hodnocení   Hodonín   Hradec Králové   Cheb   Chrudim   Jilemnice   knihovna   Kodaň   komunita   komunitní plánování   kreativita   kultura   Liberec   lokální produkty   management mobility   Mariánské lázně   městské zahradničení   místní ekonomika   mobilita   nábřeží   náměstí   nemotorová doprava    New York   Nizozemí   obnovitelné zdroje   obytná ulice   obyvatelnost   Opočno   Ostrava   ošetření stromů   parkování   participace   participační metody   pěší   plán   plán mobility   Praha   prostupnost   sdílený prostor   sídliště   strategie   Svitavy   Tišnov   trhy   udržitelná doprava   udržitelné město   Uherský Brod   Ústí nad Orlicí   územní plánování   urbanismus   veřejné prostranství   veřejný prostor   Vídeň   vize města   Vlašim   voda ve městě   Vyškov   zadržení dešťové vody   zapojení veřejnosti   zeleň   zklidňování dopravy   ulice   vnitroblok   Nadace Partnerství   architektura   Berlín
Články s podobnými tagy
Mohlo by vás zajímat

příklady dobré praxe

Ekologická čtvrť E. V. A. Lanxmeer

Ekologická čtvrť E. V. A. Lanxmeer vyrostla na zemědělské půdě, kterou obklopuje ochranné pásmo zdroje pitné vody. Nacházejí se zde čtyři prameny, z nichž vodárenská společnost Vitens čerpá podzemní pitnou vodu pro nizozemské město Culemborg.


Tyto stránky provozuje Nadace Partnerství prostřednictvím Partnerství, o.p.s.

Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje kvalitní veřejná prostranství, zelené stavění, vzdělávání, zeleň ve městě i v krajině, zklidňování dopravy, šetrnou turistiku a ochranu přírody. Sídlí v Brně ve svém vzdělávacím centru Otevřená zahrada.

www.nadacepartnerstvi.cz

 
Související aktivity Nadace Partnerství Mohlo by vás zajímat
   
Soutěž Cesty městy Otevřená zahrada Brno
Bezpečné cesty do škol Greenways
Soutěž Chceme být vidět Labská stezka
Zdravé stromy pro zítřek Moravské vinařské stezky
Anketa Strom roku Cyklisté vítáni
Evropský strom roku Festival otevřených sklepů
Soutěž pro vodu Cena Josefa Vavrouška
Škola pro udržitelný život  

 
Kontakt

Nadace Partnerství
Údolní 33, 602 00 Brno
[ zobrazit na mapě ]

tel.: +420 515 903 111
www.nadacepartnerstvi.cz
partnerstvi@nap.cz

> podrobnější kontakty
© 2022, Nadace Partnerství, všechna práva vyhrazena