> Moje náměstí – nástroj hodnocení kvality veřejných prostranství

Moje náměstí je portál prezentující výsledky hodnocení kvality veřejných prostranství v Brně. Nástroj vytvořil tým studentů z Fakulty architektury VUT v Brně, který se inspiroval 12 kritérii kvality dánského architekta a urbanisty Jana Gehla. Součástí projektu je shromažďování názorů skutečných uživatelů veřejných prostranství – tedy lidí, kteří na těchto místech bydlí, pracují nebo tráví svůj volný čas.

Co na portálu najdete?

 
 • seznam brněnských náměstí včetně jejich zobrazení na mapě
 • základní informace o každém z nich
 • fotografie a mapky s vyznačením hranic náměstí
 • grafická znázornění výsledků hodnocení kvality
 • souhrny výsledků v přehledných tabulkách
 • celková hodnocení náměstí v %
 • návrhy na zlepšení
 • podrobnosti hodnocení ke stažení

Fotogalerie

1/3
2/3
3/3

Jakým způsobem se můžete zapojit do hodnocení?

 
U každého náměstí na portálu najdete krátký dotazník, prostřednictvím kterého můžete vyjádřit svůj názor na aktuální stav prostoru. Vaše postřehy poté pomohou architektům při návrzích na zlepšení.
 
Tip: Vyplňte krátký dotazník a ohodnoťte místa, kterými denně chodíte!
 

Jaké jsou hlavní cíle projektu?

 • návrh metodiky hodnocení kvality veřejných prostranství
 • odhalení silných a slabých stránek jednotlivých míst, a to i z pohledu uživatelů
 • zvýšení informovanosti a zájmu veřejnosti
 • rozpoutání diskuze, zlepšení komunikace mezi občany, odborníky a veřejnou správou
 • shrnutí námětů a postřehů ke zlepšení situace

Více informací o projektu:  
Autor textu a fotografií: Kristián Škoda

Tagy

arboristika   bezbariérový přístup   Bratislava   Brno   brownfields   Břeclav   bydlení bez aut   car-free   cyklistika   cyklostezka   Česká Třebová   doprava   dopravní uzel   Dvůr Králové   facilitace   farmářské trhy   Freiburg   Frýdek-Místek   Gehl   Hamburg   happening   Havířov   hodnocení   Hodonín   Hradec Králové   Cheb   Chrudim   Jilemnice   knihovna   Kodaň   komunita   komunitní plánování   kreativita   kultura   Liberec   lokální produkty   management mobility   Mariánské lázně   městské zahradničení   místní ekonomika   mobilita   nábřeží   náměstí   nemotorová doprava    New York   Nizozemí   obnovitelné zdroje   obytná ulice   obyvatelnost   Opočno   Ostrava   ošetření stromů   parkování   participace   participační metody   pěší   plán   plán mobility   Praha   prostupnost   sdílený prostor   sídliště   strategie   Svitavy   Tišnov   trhy   udržitelná doprava   udržitelné město   Uherský Brod   Ústí nad Orlicí   územní plánování   urbanismus   veřejné prostranství   veřejný prostor   Vídeň   vize města   Vlašim   voda ve městě   Vyškov   zadržení dešťové vody   zapojení veřejnosti   zeleň   zklidňování dopravy   ulice   vnitroblok   Nadace Partnerství   architektura   Berlín
Články s podobnými tagy
Mohlo by vás zajímat

příklady dobré praxe

Trenčín si TY – rozvoj města inspirovaný občany

V roce 2014 plánuje město Trenčín vypsat mezinárodní urbanistickou soutěž na řešení centrální městské zóny s propojením centra města a nábřeží. Cílem projektu TRENČÍN si TY je vytvořit co nejkvalitnější zadání této soutěže se zapojením široké veřejnosti do jeho tvorby. Jde o projekt participativního urbanistického plánování rozvoje města. Nový veřejný prostor má být přitažlivý pro provázání podporujících a doplňujících se typů soukromých i veřejných investic, které budou zároveň v souladu se zájmy místních obyvatel. V krátkodobém horizontu 1-2 let projekt počítá s uskutečněním několika malých městských zásahů, na kterých bude možné ukázat význam změny funkce veřejného prostranství k jeho novému (možná i nečekanému) způsobu použití.


Tyto stránky provozuje Nadace Partnerství prostřednictvím Partnerství, o.p.s.

Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje kvalitní veřejná prostranství, zelené stavění, vzdělávání, zeleň ve městě i v krajině, zklidňování dopravy, šetrnou turistiku a ochranu přírody. Sídlí v Brně ve svém vzdělávacím centru Otevřená zahrada.

www.nadacepartnerstvi.cz

 
Související aktivity Nadace Partnerství Mohlo by vás zajímat
   
Soutěž Cesty městy Otevřená zahrada Brno
Bezpečné cesty do škol Greenways
Soutěž Chceme být vidět Labská stezka
Zdravé stromy pro zítřek Moravské vinařské stezky
Anketa Strom roku Cyklisté vítáni
Evropský strom roku Festival otevřených sklepů
Soutěž pro vodu Cena Josefa Vavrouška
Škola pro udržitelný život  

 
Kontakt

Nadace Partnerství
Údolní 33, 602 00 Brno
[ zobrazit na mapě ]

tel.: +420 515 903 111
www.nadacepartnerstvi.cz
partnerstvi@nap.cz

> podrobnější kontakty
© 2022, Nadace Partnerství, všechna práva vyhrazena