> Plánování veřejně přístupné

Přírodní zahradu u smrku najdete v intenzivně zastavěné části Brna. Původně šlo o zanedbané zahrádky v sousedství bytových domů. Zdejší dominantou byl vždycky vysoký smrk, který se také stal centrem snah o záchranu místa a jeho zpřístupnění veřejnosti. Postupně se tady podařilo provést několik úprav a přilákat různé skupiny obyvatel, aby do zahrady přišli trávit svůj volný čas.

Jak plánování a obnova zahrady probíhala?

 • projekt neprobíhal tradičně formou dvou plánovacích setkání, kde by se ve skupině dolaďovala budoucí podoba místa. Šlo o „evolučnější“ vývoj, kdy se postupně s otevíráním zahrady a růstem zájemců o ni otevíraly i potřeby a nápady. Strukturu všem těmto zájmům daly plánovací setkání doplněná různými individuálními schůzkami nebo anketami.
 • nejprve se sešli zástupci organizací, které prostor využívali - zjistili, jaká přání a požadavky na tento prostor mají. Společně dali dohromady spoustu námětů na dotvoření zahrady.
 • následovalo veřejné plánovací setkání všech partnerů a uživatelů zahrady. Konalo se v červnu  2006 přímo na zahradě. Náměty z předešlého setkání tady získaly konkrétnější podobu.
 • v diskusi s odborníky i návštěvníky pak vznikl ucelený projekt, který spojil rozvoj péče o přírodní hodnoty místa s potřebou jeho návštěvníků.
 • aby se zajistila dostatečná ochrana přírodních prvků v zahradě, domýšlel se také způsob pohybu návštěvníků po zahradě, zajištění vody, přístřeší a WC.
 • řešila se také návaznost zahrady na okolí - hlavně přístupová cesta nebo oddělení zahrady od místa pro venčení psů.


 

Fotogalerie

1/4
2/4
3/4
4/4

A výsledek?

 • realizace byla zahájena v roce 2006
 • v zahradě přibylo přírodní jezírko, bylinková skalka i altán
 • došlo ke zpevnění svahů a vybudování nášlapných chodníčků
 • postavila se studna, masážní stezka a mnoho dalších drobností
 • v zahradě se pořádají nejrůznější akce: ekovýchovné pro děti, aktivity pro nevidomé, vánoční besídky, oslava Dne Země, dílny zaměřené na permakulturu, ruční práce, taneční workshopy, cvičení jógy a mnoho dalších


Partneři projektu

TyfloCentrum Brno / ČSOP / Lesnická a dřevařská fakulta MZLU v Brně / Magistrát města Brna, Odbor životního prostředí / Úřad městské části Brno – Královo pole / Nadace Partnerství

Odkazy:

Tagy

arboristika   bezbariérový přístup   Bratislava   Brno   brownfields   Břeclav   bydlení bez aut   car-free   cyklistika   cyklostezka   Česká Třebová   doprava   dopravní uzel   Dvůr Králové   facilitace   farmářské trhy   Freiburg   Frýdek-Místek   Gehl   Hamburg   happening   Havířov   hodnocení   Hodonín   Hradec Králové   Cheb   Chrudim   Jilemnice   knihovna   Kodaň   komunita   komunitní plánování   kreativita   kultura   Liberec   lokální produkty   management mobility   Mariánské lázně   městské zahradničení   místní ekonomika   mobilita   nábřeží   náměstí   nemotorová doprava    New York   Nizozemí   obnovitelné zdroje   obytná ulice   obyvatelnost   Opočno   Ostrava   ošetření stromů   parkování   participace   participační metody   pěší   plán   plán mobility   Praha   prostupnost   sdílený prostor   sídliště   strategie   Svitavy   Tišnov   trhy   udržitelná doprava   udržitelné město   Uherský Brod   Ústí nad Orlicí   územní plánování   urbanismus   veřejné prostranství   veřejný prostor   Vídeň   vize města   Vlašim   voda ve městě   Vyškov   zadržení dešťové vody   zapojení veřejnosti   zeleň   zklidňování dopravy   ulice   vnitroblok   Nadace Partnerství   architektura   Berlín
Články s podobnými tagy
Mohlo by vás zajímat

příklady dobré praxe

Kodaň - Městem na kole rychle, bezpečně a radostně

Užívání jízdních kol ke každodenní dopravě po městě je v dánské metropoli tradicí. Podmínky pro cyklisty v Kodani systematicky zlepšují od 60. let minulého století, kdy si cyklisté museli obhájit své místo před vzrůstajícími nároky automobilové dopravy. I když tady podmínky nejsou vždy ideální – vítr a déšť jsou často větší výzvou, než kopcovitý terén jiných měst - většina místních jezdí stále, bez ohledu na počasí.


Tyto stránky provozuje Nadace Partnerství prostřednictvím Partnerství, o.p.s.

Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje kvalitní veřejná prostranství, zelené stavění, vzdělávání, zeleň ve městě i v krajině, zklidňování dopravy, šetrnou turistiku a ochranu přírody. Sídlí v Brně ve svém vzdělávacím centru Otevřená zahrada.

www.nadacepartnerstvi.cz

 
Související aktivity Nadace Partnerství Mohlo by vás zajímat
   
Soutěž Cesty městy Otevřená zahrada Brno
Bezpečné cesty do škol Greenways
Soutěž Chceme být vidět Labská stezka
Zdravé stromy pro zítřek Moravské vinařské stezky
Anketa Strom roku Cyklisté vítáni
Evropský strom roku Festival otevřených sklepů
Soutěž pro vodu Cena Josefa Vavrouška
Škola pro udržitelný život  

 
Kontakt

Nadace Partnerství
Údolní 33, 602 00 Brno
[ zobrazit na mapě ]

tel.: +420 515 903 111
www.nadacepartnerstvi.cz
partnerstvi@nap.cz

> podrobnější kontakty
© 2022, Nadace Partnerství, všechna práva vyhrazena