> První nákupní cyklotrasa je v Liberci

V Liberci vznikla nová tematická trasa s názvem „Na nákup na kole“. Cyklisty provede středem města k nákupnímu centru Géčko po ulicích s nejmenším provozem. Trasa zároveň slouží jako propojení páteřní cyklostezky kolem Nisy s dálkovou cyklotrasou Odra-Nisa.

Vedení centra chce do Géčka přitáhnout cyklisty

  • Vedení centra vnímá cyklisty jako rovnocennou skupinu zákazníků.
  • Již dříve Géčko zařídilo parkovací stání s cyklostojany nepoškozující kolo a boxy na mincový zámek.
  • Parkovací stání zahrnuje i nabíjecí stanici pro elektro kola.
  • Celý prostor je monitorován kamerovým systémem.
  • Cyklisté mohou využít skříňky k uložení cyklistických brašen, vybavení a dalších věcí, které se obávají zanechat u kola.
  • V blízkosti skříněk najdou cyklisté cykloturistickou nástěnnou mapu, nápojový automat či zásobník na pitnou vodu s kelímky, které mají cyklisté zcela zdarma.
  • Pro případné defekty je možné zapůjčení nářadí od pracovníků bezpečnostní služby.
  • Stejně jako na své návštěvníky, Géčko samozřejmě myslí i na své zaměstnance a nájemce. Pro ty je v prostorách objektu zřízeno parkoviště s háky na zavěšení kol.
 
Cyklisté s nákupními košíky by zároveň měli ulevit zátěži, kterou způsobuje množství automobilů, které sem každý den přijíždí.

Nová tematická trasa je tak další službou pro zákazníky nákupního centra a navádí je po bezpečných cestách, aby se nemuseli přes Liberec proplétat v hustém provozu. Díky své poloze tak může být zároveň ideálním startovním místem pro víkendové výlety na kole na Ještěd, na zříceninu hradu Hamrštejn nebo do minipivovaru Krásná Studánka. Příznivci dálkové cykloturistiky se zase mohou vydat po cyklotrase Odra-Nisa až k Baltu.

Fotogalerie

1/4
Cyklotrasa navádí zákazníky NC po bezpečných cestách.
2/4
Cykloboxy nabízejí bezpečné parkování především pro dražší modely kol.
3/4
Cyklomapa, nápojový automat a zásobník na pitnou vodu s kelímky pro cyklisty zdarma.
4/4
Cyklisté využívají skříňky k uložení vybavení, které se obávají zanechat u kola.

Věděli jste, že…

Většinu nákupů lze odvézt na kole
  • V rakouském Grazu zkontrolovali nákup lidem, kteří odjížděli z hobby marketů a velkých obchodů. Zjistilo se, že 94 % by pohodlně odvezlo své nákupy na kole, pouze zbývajících 6 % by potřebovalo auto. A skutečnost? Automobilem do obchodu přijely více než tři čtvrtiny zákazníků (77 %).

Městští cyklisté jsou dobrými zákazníky
  • Zažitým klišé je, že cyklisté málo utrácí. To už dávno neplatí a naopak prostředky ušetřené za provoz automobilu cyklisté spíše utratí např. za kvalitní potraviny. Jak ukázaly výzkumy v zahraničí, cyklozákazníci nakupují sice objemově méně, zato přicházejí do obchodu častěji a ve výsledku tak zde nechávají v průměru vyšší částky.
 

Odkazy

Nákupní centrum Géčko Liberec
Nakupuj na kole – užitečné tipy pro nákupy s kolem
 
Fotografie a zdroj: Cyklodoprava.cz

Tagy

arboristika   bezbariérový přístup   Bratislava   Brno   brownfields   Břeclav   bydlení bez aut   car-free   cyklistika   cyklostezka   Česká Třebová   doprava   dopravní uzel   Dvůr Králové   facilitace   farmářské trhy   Freiburg   Frýdek-Místek   Gehl   Hamburg   happening   Havířov   hodnocení   Hodonín   Hradec Králové   Cheb   Chrudim   Jilemnice   knihovna   Kodaň   komunita   komunitní plánování   kreativita   kultura   Liberec   lokální produkty   management mobility   Mariánské lázně   městské zahradničení   místní ekonomika   mobilita   nábřeží   náměstí   nemotorová doprava    New York   Nizozemí   obnovitelné zdroje   obytná ulice   obyvatelnost   Opočno   Ostrava   ošetření stromů   parkování   participace   participační metody   pěší   plán   plán mobility   Praha   prostupnost   sdílený prostor   sídliště   strategie   Svitavy   Tišnov   trhy   udržitelná doprava   udržitelné město   Uherský Brod   Ústí nad Orlicí   územní plánování   urbanismus   veřejné prostranství   veřejný prostor   Vídeň   vize města   Vlašim   voda ve městě   Vyškov   zadržení dešťové vody   zapojení veřejnosti   zeleň   zklidňování dopravy   ulice   vnitroblok   Nadace Partnerství   architektura   Berlín
Články s podobnými tagy
Mohlo by vás zajímat

příklady dobré praxe

Moje náměstí – nástroj hodnocení kvality veřejných prostranství

Moje náměstí je portál prezentující výsledky hodnocení kvality veřejných prostranství v Brně. Nástroj vytvořil tým studentů z Fakulty architektury VUT v Brně, který se inspiroval 12 kritérii kvality dánského architekta a urbanisty Jana Gehla. Součástí projektu je shromažďování názorů skutečných uživatelů veřejných prostranství – tedy lidí, kteří na těchto místech bydlí, pracují nebo tráví svůj volný čas.


Tyto stránky provozuje Nadace Partnerství prostřednictvím Partnerství, o.p.s.

Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje kvalitní veřejná prostranství, zelené stavění, vzdělávání, zeleň ve městě i v krajině, zklidňování dopravy, šetrnou turistiku a ochranu přírody. Sídlí v Brně ve svém vzdělávacím centru Otevřená zahrada.

www.nadacepartnerstvi.cz

 
Související aktivity Nadace Partnerství Mohlo by vás zajímat
   
Soutěž Cesty městy Otevřená zahrada Brno
Bezpečné cesty do škol Greenways
Soutěž Chceme být vidět Labská stezka
Zdravé stromy pro zítřek Moravské vinařské stezky
Anketa Strom roku Cyklisté vítáni
Evropský strom roku Festival otevřených sklepů
Soutěž pro vodu Cena Josefa Vavrouška
Škola pro udržitelný život  

 
Kontakt

Nadace Partnerství
Údolní 33, 602 00 Brno
[ zobrazit na mapě ]

tel.: +420 515 903 111
www.nadacepartnerstvi.cz
partnerstvi@nap.cz

> podrobnější kontakty
© 2022, Nadace Partnerství, všechna práva vyhrazena