> První vodní náměstí, Rotterdam

V roce 2012 nizozemský Rotterdam otevřel první vodní náměstí nazvané Bellamyplein. Jedná se o jedno z nejníže položených míst v rotterdamské čtvrti Spangen, které se vyznačuje obtížným odváděním dešťové vody. Vodní náměstí tak především slouží k dočasnému zadržení vody při extrémních srážkách.
 Proto pod náměstím vybudovali betonovou nádrž s porézními lávovými kameny a potrubím. Díky tomuto systému teče voda z povrchu pomalu do země. Náměstí ale také slouží veřejnosti jako hřiště a park. Většinu roku je bez vody - dokud nepřijde silný déšť.
 

Jaký a jak často je očekávaný stav vody?

  • do 15 cm: 15 x za rok
  • nad 15 cm: 6 x za rok
  • až 50 cm: 1 x za rok
 
Pětiboké náměstí vypadá jako malý amfiteátr. Je navrženo tak, že se postupně na jednu stranu prohlubuje a do této prohloubené části vede schodiště. Terén člení zídky z červenohnědých pálených cihel, které jsou pro Nizozemsko typické. Během teplých měsíců – ať už svítí slunce nebo prší, mohou náměstí děti využívat ke svým hrám, v zimě se promění v kluziště. Nechybí ani zeleň, ve městě tolik důležitá. Podoba náměstí vychází z konceptu Floriana Boera a Marca Vermeulena, do plánování byli zapojeni i místí obyvatelé.
 
Bellamyplein je první vlaštovkou svého druhu. V Nizozemsku vznikají další podobné projekty, které pomohou při nečekaném prudkém dešti, dobře známém všem obyvatelům Nizozemí.

Fotogalerie

1/6
V zimě se náměstí promění v kluziště.
2/6
Do plánování byli zapojeni i místní obyvatelé.
3/6
Vodní náměstí slouží k dočasnému zadržení vody při extrémních srážkách.
4/6
Terén člení zídky z červenohnědých pálených cihel.
5/6
Betonová nádrž s porézními lávovými kameny
6/6
Do prohloubené části náměstí vede schodiště

Tagy

arboristika   bezbariérový přístup   Bratislava   Brno   brownfields   Břeclav   bydlení bez aut   car-free   cyklistika   cyklostezka   Česká Třebová   doprava   dopravní uzel   Dvůr Králové   facilitace   farmářské trhy   Freiburg   Frýdek-Místek   Gehl   Hamburg   happening   Havířov   hodnocení   Hodonín   Hradec Králové   Cheb   Chrudim   Jilemnice   knihovna   Kodaň   komunita   komunitní plánování   kreativita   kultura   Liberec   lokální produkty   management mobility   Mariánské lázně   městské zahradničení   místní ekonomika   mobilita   nábřeží   náměstí   nemotorová doprava    New York   Nizozemí   obnovitelné zdroje   obytná ulice   obyvatelnost   Opočno   Ostrava   ošetření stromů   parkování   participace   participační metody   pěší   plán   plán mobility   Praha   prostupnost   sdílený prostor   sídliště   strategie   Svitavy   Tišnov   trhy   udržitelná doprava   udržitelné město   Uherský Brod   Ústí nad Orlicí   územní plánování   urbanismus   veřejné prostranství   veřejný prostor   Vídeň   vize města   Vlašim   voda ve městě   Vyškov   zadržení dešťové vody   zapojení veřejnosti   zeleň   zklidňování dopravy   ulice   vnitroblok   Nadace Partnerství   architektura   Berlín
Články s podobnými tagy
Mohlo by vás zajímat

příklady dobré praxe

(Tý)Den města – povzbudivý svátek možností

(Tý)Den města je svátek, který chce vrátit život a lidi do ulic města. V rámci města probíhají akce pořádané nejrůznějšími organizacemi, které nejen upozorňují na typické nedostatky dnešních měst, ale také nabízejí jejich pozitivní řešení. Akce představuje také rozmanitou škálu možností, jak využít městské prostory.


Tyto stránky provozuje Nadace Partnerství prostřednictvím Partnerství, o.p.s.

Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje kvalitní veřejná prostranství, zelené stavění, vzdělávání, zeleň ve městě i v krajině, zklidňování dopravy, šetrnou turistiku a ochranu přírody. Sídlí v Brně ve svém vzdělávacím centru Otevřená zahrada.

www.nadacepartnerstvi.cz

 
Související aktivity Nadace Partnerství Mohlo by vás zajímat
   
Soutěž Cesty městy Otevřená zahrada Brno
Bezpečné cesty do škol Greenways
Soutěž Chceme být vidět Labská stezka
Zdravé stromy pro zítřek Moravské vinařské stezky
Anketa Strom roku Cyklisté vítáni
Evropský strom roku Festival otevřených sklepů
Soutěž pro vodu Cena Josefa Vavrouška
Škola pro udržitelný život  

 
Kontakt

Nadace Partnerství
Údolní 33, 602 00 Brno
[ zobrazit na mapě ]

tel.: +420 515 903 111
www.nadacepartnerstvi.cz
partnerstvi@nap.cz

> podrobnější kontakty
© 2022, Nadace Partnerství, všechna práva vyhrazena