> Ústí nad Orlicí – Město pro lidi

Projekt Ústí nad Orlicí – "Město pro lidi" se zaměřoval na zapojení veřejnosti do vytvoření dlouhodobé koncepce úpravy veřejných prostranství. Důraz kladl na pěší a cyklistickou dopravu i celkovou prostupnost města. Cílem bylo navrhnout opatření, která promění Ústí na město, kde se člověk rád a bezpečně prochází, projíždí na kole, setkává se svými blízkými - kde se jeho obyvatelům dobře žije a návštěvníci se do něj rádi vracejí. Celkovým výsledkem byla Strategie pro veřejná prostranství, nemotorovou dopravu a prostupnost města.

Jak v projektu probíhalo zapojení veřejnosti:

 
  • Rozhovory s klíčovými osobnostmi města - 9 rozhovorů se zástupci veřejné správy, veřejných institucí a spolků.
 
  • Dotazníkové šetření - zúčastnilo se ho 148 respondentů, z nich 52 vyplnilo dotazník on-line a 96 v tištěné podobě.
 
  • 4 veřejná diskuzní setkání – obyvatelé v nich analyzovali slabé a silné stránky veřejných prostranství a ulic. Navrhovali také hlavní místa, která by se měla ve městě změnit.
 
  • Fotosoutěž – obsahovala dvě kategorie: 1. Nejpříjemnější prostranství v Ústí nad Orlicí a 2. Inspirace pro Ústí nad Orlicí.  Účastnilo se 48 fotografů.
 
  • Výtvarná soutěž Namaluj mi park – pro místní základní a mateřské školy.

Fotogalerie

1/3
Navržená konkrétní krátkodobá a dlouhodobá opatření
2/3
Celkem proběhla 4 diskuzní setkání pro veřejnost.
3/3
Město uspořádalo dotazníkové šetření a vyhlásilo fotosoutěž

Výsledek?

Na základě výsledků analýz, vstupů od veřejnosti a použité metody Síla 10+ vznikla strategie, která systematicky popisuje zásady rozvoje 18 prioritních lokalit. Pro tyto lokality pak navrhuje krátkodobá a dlouhodobá opatření pro zlepšení a uvádí k nim také inspirativní fotografie možnosti řešení.   
 

Realizátoři:

Nadace Partnerství ve spolupráci s místním OHGS s.r.o.
 

Více informací:

www.ustinadorlici.cz/mesto/projekt-mesto-pro-lidi
 
Autor textu: Martin Nawrath
Fotografie: Lumír Mlčák

Tagy

arboristika   bezbariérový přístup   Bratislava   Brno   brownfields   Břeclav   bydlení bez aut   car-free   cyklistika   cyklostezka   Česká Třebová   doprava   dopravní uzel   Dvůr Králové   facilitace   farmářské trhy   Freiburg   Frýdek-Místek   Gehl   Hamburg   happening   Havířov   hodnocení   Hodonín   Hradec Králové   Cheb   Chrudim   Jilemnice   knihovna   Kodaň   komunita   komunitní plánování   kreativita   kultura   Liberec   lokální produkty   management mobility   Mariánské lázně   městské zahradničení   místní ekonomika   mobilita   nábřeží   náměstí   nemotorová doprava    New York   Nizozemí   obnovitelné zdroje   obytná ulice   obyvatelnost   Opočno   Ostrava   ošetření stromů   parkování   participace   participační metody   pěší   plán   plán mobility   Praha   prostupnost   sdílený prostor   sídliště   strategie   Svitavy   Tišnov   trhy   udržitelná doprava   udržitelné město   Uherský Brod   Ústí nad Orlicí   územní plánování   urbanismus   veřejné prostranství   veřejný prostor   Vídeň   vize města   Vlašim   voda ve městě   Vyškov   zadržení dešťové vody   zapojení veřejnosti   zeleň   zklidňování dopravy   ulice   vnitroblok   Nadace Partnerství   architektura   Berlín
Články s podobnými tagy
Mohlo by vás zajímat

příklady dobré praxe

Mariánské lázně: řešení pro auta, cyklisty i chodce

Město Mariánské Lázně se stalo dobrým příkladem realizace zklidňování dopravy. Své řešení přihlásilo do soutěže Cesty městy, kterou vyhlašuje Nadace Partnerství. Tato soutěž zviditelňuje a oceňuje kvalitní dopravní řešení zaměřená na zvyšování bezpečnosti provozu, zkvalitňování veřejného prostoru a optimální uspořádání dopravy realizovaná v městech a obcích České republiky.


Tyto stránky provozuje Nadace Partnerství prostřednictvím Partnerství, o.p.s.

Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje kvalitní veřejná prostranství, zelené stavění, vzdělávání, zeleň ve městě i v krajině, zklidňování dopravy, šetrnou turistiku a ochranu přírody. Sídlí v Brně ve svém vzdělávacím centru Otevřená zahrada.

www.nadacepartnerstvi.cz

 
Související aktivity Nadace Partnerství Mohlo by vás zajímat
   
Soutěž Cesty městy Otevřená zahrada Brno
Bezpečné cesty do škol Greenways
Soutěž Chceme být vidět Labská stezka
Zdravé stromy pro zítřek Moravské vinařské stezky
Anketa Strom roku Cyklisté vítáni
Evropský strom roku Festival otevřených sklepů
Soutěž pro vodu Cena Josefa Vavrouška
Škola pro udržitelný život  

 
Kontakt

Nadace Partnerství
Údolní 33, 602 00 Brno
[ zobrazit na mapě ]

tel.: +420 515 903 111
www.nadacepartnerstvi.cz
partnerstvi@nap.cz

> podrobnější kontakty
© 2022, Nadace Partnerství, všechna práva vyhrazena