> Vídeň - zelená fasáda domu v Einsiedlergasse

Jedna z největších zelených fasád v Evropě roste v 5. vídeňském obvodu v ulici Einsiedlergasse. Budova je sídlem MA 48 – odboru radnice zodpovědného za sběr komunálního odpadu, za čistotu ulic a jejich údržbu v zimě.

Rozkvetlá louka na veřejné budově

Jedná se o pilotní projekt zelené fasády, který svou metodologií a přístupem posloužil jako reference pro další. Celková rozloha této extenzivní vertikální zahrady činí 850 m² a je osázena 17 tisíci rostlinami 25 druhů. Svým vzhledem a složením (např. hvozdíky, řebříčky apod.) připomíná louku s trvalkami, bylinami a trávami, která je zároveň nenáročná na údržbu.

Pro vytvoření vertikální zahrady realizátor použil 2 850 metrů hliníkových nádob a 3 tisíce metrů hadice pro kapkovou závlahu (celkem 8 zavlažovacích okruhů). Fasáda se zalévá řádovou vodou.

Přínos projektu z hlediska adaptace na změnu klimatu

Beton, sklo, ocel a další běžně používané stavební materiály ve městě akumulují sluneční energii a ještě dlouho do noci ji vydávají. Vzniká tepelný ostrov města, který lze podporou zelených fasád zmírňovat. 

Měření probíhající na této fasádě ukázala, že v létě zde rostliny odpaří až 300 litrů vody denně. Teplota zelené fasády bývá proto oproti běžným povrchům o více než 10° C nižší a vykazuje stejnou efektivitu jako 70 klimatizací. V zimě zase zelená zahrada dům zatepluje a podle měření redukuje úniky tepla o více než 50%. Kromě toho s pomocí listové plochy rostlin zlepšuje kvalitu ovzduší a plní estetickou funkci. 

Finance
Cena za vytvoření 1 m² zelené fasády činila 260 Eur.

 

Fotogalerie

1/3
2/3
3/3

Současný stav a údržba

Rostliny se dobře uchytily. Vždy na jaře probíhá celková údržba vertikální zahrady, jejíž cena je obdobná jako u mytí skleněných budov (cca 10 Eur na m²). Přibližně jednou za 5 let se musí rostliny přihnojit.

 

Největší výzvy a překážky

Autoři projektu museli vzít v úvahu mnoho důležitých parametrů – od zatížení, přiměřenosti stavebních materiálů, umístění a orientace, výšky budovy, rozsahu vegetace až po protipožární ochranu (např. protipožární předěly jsou v každém třetím patře). Vzhledem k požadavku, aby byla fasáda již od počátku zelená, nebylo možné pracovat s osivem. K logistickým výzvám tedy patřila výsadba zmíněných 17 tisíc rostlin.


Zdroj: Adaptace na změnu klimatu ve městech pomocí přírodě blízkých opatření - tato publikace je k dostání zdarma na eshopu Nadace Partnerství

Tagy

arboristika   bezbariérový přístup   Bratislava   Brno   brownfields   Břeclav   bydlení bez aut   car-free   cyklistika   cyklostezka   Česká Třebová   doprava   dopravní uzel   Dvůr Králové   facilitace   farmářské trhy   Freiburg   Frýdek-Místek   Gehl   Hamburg   happening   Havířov   hodnocení   Hodonín   Hradec Králové   Cheb   Chrudim   Jilemnice   knihovna   Kodaň   komunita   komunitní plánování   kreativita   kultura   Liberec   lokální produkty   management mobility   Mariánské lázně   městské zahradničení   místní ekonomika   mobilita   nábřeží   náměstí   nemotorová doprava    New York   Nizozemí   obnovitelné zdroje   obytná ulice   obyvatelnost   Opočno   Ostrava   ošetření stromů   parkování   participace   participační metody   pěší   plán   plán mobility   Praha   prostupnost   sdílený prostor   sídliště   strategie   Svitavy   Tišnov   trhy   udržitelná doprava   udržitelné město   Uherský Brod   Ústí nad Orlicí   územní plánování   urbanismus   veřejné prostranství   veřejný prostor   Vídeň   vize města   Vlašim   voda ve městě   Vyškov   zadržení dešťové vody   zapojení veřejnosti   zeleň   zklidňování dopravy   ulice   vnitroblok   Nadace Partnerství   architektura   Berlín
Články s podobnými tagy
Mohlo by vás zajímat

příklady dobré praxe

Příkladné skloubení různých typů dopravy

Město Česká Třebová se stalo dobrým příkladem realizace zklidňování dopravy. Své řešení přihlásilo do soutěže Cesty městy, kterou vyhlašuje Nadace Partnerství. Tato soutěž zviditelňuje a oceňuje kvalitní dopravní řešení zaměřená na zvyšování bezpečnosti provozu, zkvalitňování veřejného prostoru a optimální uspořádání dopravy realizovaná v městech a obcích České republiky.


Tyto stránky provozuje Nadace Partnerství prostřednictvím Partnerství, o.p.s.

Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje kvalitní veřejná prostranství, zelené stavění, vzdělávání, zeleň ve městě i v krajině, zklidňování dopravy, šetrnou turistiku a ochranu přírody. Sídlí v Brně ve svém vzdělávacím centru Otevřená zahrada.

www.nadacepartnerstvi.cz

 
Související aktivity Nadace Partnerství Mohlo by vás zajímat
   
Soutěž Cesty městy Otevřená zahrada Brno
Bezpečné cesty do škol Greenways
Soutěž Chceme být vidět Labská stezka
Zdravé stromy pro zítřek Moravské vinařské stezky
Anketa Strom roku Cyklisté vítáni
Evropský strom roku Festival otevřených sklepů
Soutěž pro vodu Cena Josefa Vavrouška
Škola pro udržitelný život  

 
Kontakt

Nadace Partnerství
Údolní 33, 602 00 Brno
[ zobrazit na mapě ]

tel.: +420 515 903 111
www.nadacepartnerstvi.cz
partnerstvi@nap.cz

> podrobnější kontakty
© 2022, Nadace Partnerství, všechna práva vyhrazena