> Vlašimská zahrada plná aktivit

Na jaře 2010 na vlašimské zahradě Spolkového domu Blaník vznikla "Zahrada plná aktivit a zeleně". Finančně tento projekt podpořila Nadace Partnerství. Cílem bylo vytvořit ve stávajícím ovocném sadu tzv. permakulturní zahradu s novými zahradními a herními prvky. Do plánování i realizace zapojili vlašimští organizátoři veřejnost a řadu místních partnerů.
V zahradě Spolkového domu bylo potřeba obnovit zeleň a umístit přírodní prvky, aby byla příjemným zázemím pro činnost místních spolků i další návštěvníky domu a také harmonickým přírodním systémem. Vlašimští současně dbali na ctění tradic místa. Proto revitalizaci zahrady vedli na základě principů permakultury, které respektují potřeby současných uživatelů zahrady, tradici místa a především její přírodní charakter.
 

Jak vše probíhalo

 • Na přípravě a organizaci plánování se podílel širší organizační tým složený ze spolků zapojených do projektu.
 • Nejprve proběhly úvodní organizační schůzky zaměřené na zformulování hlavních potřeb a zadání zpracování návrhu projektu zahradní architektce.
 • Na druhém setkání se věnovali architektonickému návrhu a představení zásahů do stávající zeleně. Probírali také řešení nových prvků na zahradě (studny, ohniště, altánu). 
 • Následovalo 14 brigád a 2 zahradní slavnosti (Jablkobraní a jarmark s moštováním a ukázkou tradičních řemesel).
 • Slavnostní otevření zahrady proběhlo na jaře 2010, zúčastnilo se ho přes 70 návštěvníků.

Fotogalerie

1/8
2/8
3/8
4/8
5/8
6/8
7/8
8/8

Výsledek

 • Nově vysázená zeleň, která obnovila původní ráz a respektovala místní tradice.
 • Dětem nabízí zahrada herní prvky z přírodních materiálů.
 • Samotní členové spolků vyrobili např. dřevěné korýtko se zavlažovací nádrží nebo indiánskou saunu s ohništěm a koupací kádí.
 • Obrovské množství kreativních herních prvků zahradu oživilo a připravilo pro její intenzivní využívání.
 • V současné době nabízí zahrada od jara do podzimu zázemí pro různé volnočasové a sportovní aktivity a společná setkávání spolků a organizací.
 • Zahrada plná aktivit a zeleně je dobrým příkladem, který poukazuje na „ovoce“ společného plánování.
 

Kdo je zatím vším?

Realizátor: Spolkový dům Blaník
Partneři projektu:
 • Odbor životního prostředí MÚ Vlašim
 • Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim
 • Sluníčko, o. s.  
 • STROM – přátelé Blanického mlýna, o. s.   
 • Klub Ráchel, o. s.   
 • Rodinné centrum Světýlka, o. s. 
 • Církev bratrská Vlašim
 

Odkazy:

Autor a fotografie: Archiv Nadace Partnerství

Tagy

arboristika   bezbariérový přístup   Bratislava   Brno   brownfields   Břeclav   bydlení bez aut   car-free   cyklistika   cyklostezka   Česká Třebová   doprava   dopravní uzel   Dvůr Králové   facilitace   farmářské trhy   Freiburg   Frýdek-Místek   Gehl   Hamburg   happening   Havířov   hodnocení   Hodonín   Hradec Králové   Cheb   Chrudim   Jilemnice   knihovna   Kodaň   komunita   komunitní plánování   kreativita   kultura   Liberec   lokální produkty   management mobility   Mariánské lázně   městské zahradničení   místní ekonomika   mobilita   nábřeží   náměstí   nemotorová doprava    New York   Nizozemí   obnovitelné zdroje   obytná ulice   obyvatelnost   Opočno   Ostrava   ošetření stromů   parkování   participace   participační metody   pěší   plán   plán mobility   Praha   prostupnost   sdílený prostor   sídliště   strategie   Svitavy   Tišnov   trhy   udržitelná doprava   udržitelné město   Uherský Brod   Ústí nad Orlicí   územní plánování   urbanismus   veřejné prostranství   veřejný prostor   Vídeň   vize města   Vlašim   voda ve městě   Vyškov   zadržení dešťové vody   zapojení veřejnosti   zeleň   zklidňování dopravy   ulice   vnitroblok   Nadace Partnerství   architektura   Berlín
Články s podobnými tagy
Mohlo by vás zajímat

příklady dobré praxe

Experimentální budovy vývojového centra LIKO-Noe

Vývojové a experimentální centrum LIKO-Noe stojí v areálu firmy LIKO-S na okraji průmyslové zóny ve Slavkově u Brna. Přestože se nachází mezi průmyslovými objekty, svým charakterem zapadá do mozaiky cenných mokřadů Slavkovska. Nedaleká řeka Litava a mokřad Šámy jsou lokalitou, kde nachází svůj domov velké množství obojživelníků a ptáků. Tito živočichové si bez problémů brzy našli cestu i do retenčního jezírka a okolní zeleně stavby LIKO-Noe. Budova LIKO-Noe tak oživuje průmyslovou zónu, přináší útočiště vzácným zvířatům a v neposlední řadě zpříjemňuje životní prostředí zaměstnancům a návštěvníkům firmy LIKO-S. Hlavně ale naplňuje svou základní ideu – fungovat v harmonii s životním prostředím.


Tyto stránky provozuje Nadace Partnerství prostřednictvím Partnerství, o.p.s.

Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje kvalitní veřejná prostranství, zelené stavění, vzdělávání, zeleň ve městě i v krajině, zklidňování dopravy, šetrnou turistiku a ochranu přírody. Sídlí v Brně ve svém vzdělávacím centru Otevřená zahrada.

www.nadacepartnerstvi.cz

 
Související aktivity Nadace Partnerství Mohlo by vás zajímat
   
Soutěž Cesty městy Otevřená zahrada Brno
Bezpečné cesty do škol Greenways
Soutěž Chceme být vidět Labská stezka
Zdravé stromy pro zítřek Moravské vinařské stezky
Anketa Strom roku Cyklisté vítáni
Evropský strom roku Festival otevřených sklepů
Soutěž pro vodu Cena Josefa Vavrouška
Škola pro udržitelný život  

 
Kontakt

Nadace Partnerství
Údolní 33, 602 00 Brno
[ zobrazit na mapě ]

tel.: +420 515 903 111
www.nadacepartnerstvi.cz
partnerstvi@nap.cz

> podrobnější kontakty
© 2022, Nadace Partnerství, všechna práva vyhrazena