V Příboře prozatím nebyla veřejná prostranství systematicky sledována a práce s městským veřejným prostorem byla o to složitější. Která prostranství jsou klíčová pro rozvoj kvalitního života ve městě? Kde jsou jaké potřeby? Které místo se má prioritně opravit? Tyto otázky vedly město k rozhodnutí zpracovat koncepční dokument ve formě pasportu a manuálu pro tvorbu veřejných prostranství.
Nejprve inventura, poté seznam priorit
Zadavatel a financování: město Příbor, rozpočet města
Zpracovatel: Partnerství o.p.s.
Typ služby: Strategie pro veřejná prostranství
Rok realizace: 2015-2016
Partnerství, o.p.s. zpracovává pro město Příbor pasport, který mapuje stávající veřejné prostory a vyhodnocuje jejich silné stránky a problémy. Na pasport naváže "manuál pro tvorbu veřejných prostranství", který navrhuje rozvoj struktury veřejných prostranství s cílem zatraktivnění a zkvalitnění života ve městě. Součástí obsahu je také návrh a doporučení pro další práci s jednotlivými veřejnými prostory. Do procesu plánování jsou zapojení také obyvatelé města - a to formou veřejných plánovacích setkání i ankety, která využívá metodiku pocitových map.
Co realizace přinesla
Hlavní východiska a principy rozvoje veřejných prostranství jsou prezentovány v koncepčních schématech. Ta dokládají, že téměř všichni obyvatelé města to mají do centra méně než 15 minut chůze, stejně dobře je časově dostupné i rekreační zázemí města. Pozornost je tedy třeba zaměřit na odstranění bariér, zvýšení bezpečnosti a atraktivity prostranství navazujících na zklidněné historické jádro. Úpravou nábřeží říčky Lubiny lze velmi dobře nabídnout prostředí pro rekreaci, které je nadosah a zároveň nabízí vycházky do krajiny. Bezpečný pohyb městem, atraktivní cesty do centra města a zelená nábřeží jsou základem koncepce veřejných prostranství v Příboře.