> Stroudské centrum jídla

Ve světě existuje několik způsobů, jak může fungovat systém komunitou podporovaného zemědělství (KPZ).
 
 • Systém řízený zemědělcem, u kterého si spotřebitelé předplatí pravidelné dodávky zeleniny.
   
 • Systém řízený zemědělský družstvem – podobá se prvnímu příkladu. V tomto případě ale spolupracuje několik zemědělců, kteří tvoří zemědělské družstvo. Spotřebitelům to zajistí pestřejší nabídku a zemědělcům možnost specializovat se na konkrétní plodiny nebo produkty. Příklady můžeme najít v Japonsku a Německu.
 
 • Sdružení více zemědělců využívá i systém zemědělsko-spotřebitelských družstev. Na rozdíl od zemědělských družstev se tady více zapojují i samotní spotřebitelé. Mohou vlastnit část půdy nebo jiných zdrojů a společně se zemědělci produkovat a distribuovat potraviny. Fungujícím příkladem tohoto systému je Stroudco Food Hub – viz níže.
 
 

Stroudco Food Hub

 
Nezisková organizace v anglickém městě Stroud sdružuje škálu producentů a výrobců jídla, nápojů a dalšího zboží, které je doručeno až ke dveřím zákazníka nebo na výdejní místo. Většina producentů působí v okolním 25km okruhu. Stroudco chce producentům místních potravin poskytnout lepší obchodní řešení než supermarkety. Některé z cen jsou dokonce o 10 % nižší než maloobchodní cena.
 
Jak Stroudco zajišťuje nízké ceny
 • funguje jako nezisková organizace
 • nemá žádnou maloobchodní prodejnu
 • udržuje minimální zásoby (většina produkce je dodávána na objednávku)
 • má pouze jednoho zaměstnance na částečný úvazek a rostoucí skupinu nadšených dobrovolníků
 
Jak to funguje u zákazníku?
 • Založit si Stroudco účet nestojí nic, stačí se jen zaregistrovat – pak je možné okamžitě objednávat. Jediným poplatkem, který pomáhá pokrýt provozní náklady, je £1 ke každé objednávce, příp. zřízení trvalého příkazu na £2 měsíčně, který umožní neomezené množství objednávek a pomůže efektivnímu provozu Stroudco.
 • Objednávku je nutné učinit do středečního večera.
 • K vyzvednutí jsou na výdejním místě každou sobotu nebo po domluvě i jiný den. Za poplatek je možná dodávka i přímo domů.
 • Platbu je možné provést několika způsoby - bankovním převodem ještě před vyzvednutím, hotově, šekem nebo poukázkami při převzetí objednávky.
Jak to funguje u producentů?
 • Producent získá 92 % prodejní ceny, Stroudco 8 %, které pomohou pokrýt provozní náklady.
 • Producent na webu Stroudco vystaví své produkty a jejich množství. Zabrání se tak situaci, kdy by Stroudco přijalo platbu za více produktů, než může producent poskytnout.
 • Každý čtvrtek ráno dostane producent seznam produktů, které si zákazníci přes týden objednali. V sobotu do 10.30 je musí doručit na výdejní místo. Tady dostane od Stroudco zaplaceno.

Fotogalerie

1/3
2/3
3/3

Stroudco – inspirace pro každého

 
Stroudco je funkční a kopírovatelné know-how. Systém distribuce je nastavený tak, aby mohl být kopírovatelný. K dispozici je manuál (v angličtině) pro založení podobného systému v jakékoliv obci. I když vychází z britských podmínek, můžeme se jím inspirovat i u nás.
 
Odkazy:
www.stroudco.org.uk

Tagy

arboristika   bezbariérový přístup   Bratislava   Brno   brownfields   Břeclav   bydlení bez aut   car-free   cyklistika   cyklostezka   Česká Třebová   doprava   dopravní uzel   Dvůr Králové   facilitace   farmářské trhy   Freiburg   Frýdek-Místek   Gehl   Hamburg   happening   Havířov   hodnocení   Hodonín   Hradec Králové   Cheb   Chrudim   Jilemnice   knihovna   Kodaň   komunita   komunitní plánování   kreativita   kultura   Liberec   lokální produkty   management mobility   Mariánské lázně   městské zahradničení   místní ekonomika   mobilita   nábřeží   náměstí   nemotorová doprava    New York   Nizozemí   obnovitelné zdroje   obytná ulice   obyvatelnost   Opočno   Ostrava   ošetření stromů   parkování   participace   participační metody   pěší   plán   plán mobility   Praha   prostupnost   sdílený prostor   sídliště   strategie   Svitavy   Tišnov   trhy   udržitelná doprava   udržitelné město   Uherský Brod   Ústí nad Orlicí   územní plánování   urbanismus   veřejné prostranství   veřejný prostor   Vídeň   vize města   Vlašim   voda ve městě   Vyškov   zadržení dešťové vody   zapojení veřejnosti   zeleň   zklidňování dopravy   ulice   vnitroblok   Nadace Partnerství   architektura   Berlín
Články s podobnými tagy
Mohlo by vás zajímat

příklady dobré praxe

Jak se stát Green European City – Evropskou zelenou metropolí?

V roce 2011 obdržel Hamburg prestižní titul Evropská zelená metropole. Tento titul uděluje Evropská komise městům, která stabilně dosahují vysokých standardů v oblasti ochrany životního prostředí a dále se podílejí na naplňování konceptů udržitelného rozvoje. Hamburg jako Evropské zelené město 2011 má i do budoucna mnoho plánů, ostatní města se mají od něj co učit. Jak to dokázal a čím může inspirovat?


Tyto stránky provozuje Nadace Partnerství prostřednictvím Partnerství, o.p.s.

Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje kvalitní veřejná prostranství, zelené stavění, vzdělávání, zeleň ve městě i v krajině, zklidňování dopravy, šetrnou turistiku a ochranu přírody. Sídlí v Brně ve svém vzdělávacím centru Otevřená zahrada.

www.nadacepartnerstvi.cz

 
Související aktivity Nadace Partnerství Mohlo by vás zajímat
   
Soutěž Cesty městy Otevřená zahrada Brno
Bezpečné cesty do škol Greenways
Soutěž Chceme být vidět Labská stezka
Zdravé stromy pro zítřek Moravské vinařské stezky
Anketa Strom roku Cyklisté vítáni
Evropský strom roku Festival otevřených sklepů
Soutěž pro vodu Cena Josefa Vavrouška
Škola pro udržitelný život  

 
Kontakt

Nadace Partnerství
Údolní 33, 602 00 Brno
[ zobrazit na mapě ]

tel.: +420 515 903 111
www.nadacepartnerstvi.cz
partnerstvi@nap.cz

> podrobnější kontakty
© 2022, Nadace Partnerství, všechna práva vyhrazena