Totalitou přerušený rozvoj občanské společnosti způsobil úpadek zájmu občanů o veřejné dění a také snížil kultivovanost veřejné debaty. Zájem o změnu této situace se ve velké míře projevuje zejména na lokální úrovni, kde stále roste počet aktivních lidí, kteří se zajímají o dění v místě, kde žijí a chtějí jeho vzhled a fungování ovlivňovat. Pouhá aktivita často nestačí a důležitá je určitá základní znalost terminologie, pravidel a legislativy, metod a nástrojů, jakými je možné dosahovat prosazovat změnu.
HYBATELÉ KOMUNIT - Efektivní participace občanů na veřejném dění jako předpoklad rozvoje lokálních prostředí.
Hybatelé komunit je projekt, který Nadace Partnerství realizovala s cílem nabídnout "hybatelům komunit" - tedy všem aktivním lidem v obcích, možnost rozvoje dovedností a znalostí v rámci 9 tematických modulů:
- Rozumět městu - o fungování města a urbanismu
- Obývací pokoje měst - veřejná prostranství a utváření míst se zapojením veřejnosti
- Město pro lidi - komunita, aktivity a život ve městě
- Plíce a míza města - význam vody a zeleně ve městě
- Město v pohybu - veřejný prostor a doprava
- Tržebné město - formy podpory místní ekonomiky
- Vize města - vize, strategie, územní plán a veřejnost
- Domluvit se - základy facilitace
- Domluvit se co a jak - metody komunitního plánování
V rámci projektu vznikl vzdělávací e-learning, který, databáze příkladů dobré praxe a různé výukové materiály. Projekt vyvrcholil cyklem seminářů, který probíhal od dubna do června 2013. Semináře nesly dílčí aktuální témata jako např. kvalitní veřejné prostory - možnosti a způsoby jejich obnovy a zapojení veřejnosti, strategické i územní plánování, péče o zeleň, zklidňování dopravy, farmářské trhy nebo základy facilitace veřejných diskuzí a metody komunitního plánování. O své zkušenosti se během seminářů podělili lektoři z Nadace Partnerství a externisté z veřejné správy, neziskových organizací i akademické sféry.
Projekt Hybatelé komunit byl spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.